Beschrijving van het centrum en de gezondheidszone:
Centre Akamuri is een centrum voor educatie, re-educatie en socio-communautaire integratie van jongeren met een mentale en/of fysieke beperking. Het centrum is gelegen in Jabe, een wijk in Bujumbura, de hoofdstad van Burundi. Het centrum heeft verschillende afdelingen in andere wijken, zoals in Ruziba, Rushubi, Mutambu, Musigati, Gihanga en Buramata.
Sœur Meena Jothi, van de kloosterorde Sœurs Missionnaires du Coeur Immaculée de Marie, stichtte het centrum in 1991. Vanaf 2012 nam de kloosterorde Compagnie des Filles de la Charité de Saint Vincent de Paul het beheer van het centrum over.
Het centrum telt verschillende afdelingen. Er is een afdeling buitengewoon onderwijs (met onder andere een kleuterklas, enkele voorbereidende klassen en een klas voor kinderen met autisme), een afdeling kinesitherapie en een technische afdeling die jongeren met een mentale en/of fysieke handicap progressief voorbereid op socio-professionele integratie. Sinds 2014 is het centrum ook gestart met een mobiele kliniek. Deze mobiele kliniek volgt de filosofie van Community Based Rehabilitation (CBR). CBR wil de gemeenschap actief betrekken in het rehabilitatieproces om op deze manier de integratie van personen met een beperking in hun familie en gemeenschap te bevorderen.
Beschrijving van de activiteiten:
In 2005 ondertekenden Centre Akamuri en Artsen Zonder Vakantie een eerste samenwerkingsovereenkomst. Centre Akamuri en Artsen Zonder Vakantie werkten vanaf dan voornamelijk samen rond orthopedagogie, kinesitherapie en ergotherapie.
Het centrum maakte deel uit van de pilootgroep waarmee Artsen Zonder Vakantie een eerste capaciteitsversterkend traject uitwerkte in december 2013. Op basis van een grondige zelfevaluatie, koos Centre Akamuri ervoor om de samenwerking allereerst verder toe te spitsen op kinesitherapie om zo samen met Artsen Zonder Vakantie de kwaliteit van de zorgen voor patiënten met een fysieke beperking te kunnen verbeteren.
Aangezien Centre Akamuri het enige centrum in Burundi is met een aanbod buitengewoon onderwijs voor kinderen met een mentale en/of fysieke beperking, weerhield het centrum orthopedagogie als tweede domein voor de samenwerking met Artsen Zonder Vakantie.
Tenslotte koos Centre Akamuri ervoor om in het kader van deze twee domeinen ook de organisatorische capaciteiten van deze twee afdelingen en van het centrum in het algemeen te versterken.